Michelle jsem poznal na kurzu Naučmese o Punkovém podnikání. Protože jsem se od ní dozvěděl zajímavé postřehy o práci na volné noze a life balance přístupu, poprosil jsem ji o sdílení svých zkušeností. Mám radost, že jsou pro vás nyní k dispozici zde na blogu. (Pavel)

 

Když jsem začala pracovat jako freelancer, byla jsem nadšená. Můžu si pracovat, kdy se mi chce a jak se mi chce. Nikdo nade mnou nestojí s cukrem a bičem! Užívala jsem si volnou (= téměř žádnou) pracovní dobu a připadala si opravdu důležitě, protože jsem žila jako postavy z mých oblíbených televizních seriálů.

Podle toho ale taky vypadala moje “výplatní páska”. Celkem rychle jsem pochopila, že být freelancer není jen “cool”, ale že je to ze začátku hlavně dlouhá cesta, na které se musíte naučit sebedisciplíně a …. práci doma.

Pokud nejste na volné noze, může vám připadat, že si stěžuji na absolutní blbosti. Ale opravdu tomu není tak. V momentě, kdy začnete žít svůj vysněný život “můžu si dělat co chci kdy chci a nemám šéfa”, zjistíte, že vám chybí:

1)     Sebedisciplína

2)     Motivace

3)     Kolegové

4)     Klienti

5)     Pochvala od nařízeného

6)     Pocit jistého příjmu.

Což je problém. Zvládnout najednou tolik nových pocitů opravdu není lehké. Nicméně, nerozohodli jste se pro “cool život” jen tak pro nic za nic, takže s tím musíte něco dělat. Že. Takže jdeme na to.

 

Zkoušela jsem všechno

 

V momentě, kdy mi došlo, že freelancing je daleko těžší než normální práce, jsem začala hledat informace. Začala jsem si zjišťovat, co pomohlo mým přátelům, aby se neupili k smrti, neproleželi zbytek léta na pláži či nesrostli se svým pyžamem. Zkoumala jsem různé formy coworkingu, networkingu, time-managementu, vlastně téměř všeho, co by mi pomohlo vzít otěže mého rozvrkočelého cool freelance života pevně do svých rukou.

 

Nic nefungovalo

 

Bohužel jsem zjistila, že nic není pro mě. Na GTD se mi nejvíc líbí Petr Mára, se ZTD toho moc neudělám, Pomodoro nezapadá do mých pracovních úloh. Coworkingová centra jsou super, ale jelikož v nich nemohu nahlas telefonovat a smát se vtipným mejlům od přátel, nejsou bohužel pro mě.

 

Z každého něco

 

Pak mi došlo, že je nemusím přijímat za svaté pravdy, ale mohu si z každého vzít něco. Momentálně jsem freelancer pátým rokem. Což je celkem úspěch, vezmeme-li v potaz, že jsem se svým pyžamem opravdu ještě nesrostla a ani nemám problém s alkoholismem (nesmějte se, to byla naprosto legitimní obava v momentě, kdy 20 leté holce s trochou peněz řeknete, že nemusí ráno vstávat). Postupem času jsem přišla na to, že mi stačí jednoduše 12 zásad, které mi homeoffice zvládnou držet pohromadě. BUT! Don’t be too excited. Neporadím vám, jaký systém si máte udělat vy, ale řeknu vám, co pomohlo a pomáhá jednoduše mně. A vy se můžete inspirovat. Krásné na tom je, že to nejsou žádné odborné metody. Jen trocha selského rozumu a zkušeností.

 

Jak zkrotit homeoffice:

 

1) Vstávejte ráno ve stejnou hodinu

 

Ať je ta hodina klidně 11. Ale musíte mít nějaký řád, který z největší části začíná právě takovou drobností jako je ranní vstávání.

 

2) Ráno jakobyste šli do práce

 

Matka rodiny, u které jsem žila v Holandsku, vždy v sedm hodin ráno vstala, umyla se, nalíčila, perfektně se učesala, vzala si boty na podpatku a …. šla do vedlejší místnosti. Pracovala vždy z domova. Já jsem to vůbec nechápala. Proč tolik námahy, když mohla spát o hodinu déle?! Proč se maluje, aby zašla do pracovny v druhém patře? Teď to chápu, protože dělám to samé. Četla jsem dokonce nějaký psychologický výzkum, který jasně ukázal, že lidé, kteří se ráno nalíčí, obléknou, umyjí atd. a pak sednou k PC, se chovají sebevědoměji, klidněji a racionálněji. Prý nás to nějak ovlivňuje, že sedíme se zalepenými víčky, rozcuchaní, ve spodkách, u pracovního stolu.

 

3) Kupte si psa

 

Opravdu. Mluvím naprosto vážně. Pes je totiž to jediné, co vám skvěle rozkouskuje den. Můj největší počáteční problém byl totiž v tom, že jsem seděla u laptopu od deseti dopoledne do tří do rána. Jenomže to nevydržíte dlouho. :) Pes vás ráno vytáhne ven, po obědě také a večer jakbysmet. Pokud se zařeknete, že po večerní procházce se psem (cca v 20 hodin) už k počítači nezasednete, máte vyhráno. Já mám pravidlo, že po poslední vycházce se psem, dodělávám pouze menší resty či zpracovávám věci pro klienta, který není můj hlavní (netvoří většinu mého příjmu). Nechcete-li si kvůli tomu hned kupovat psa, vymyslete jiné pravidlo, které nemůžete obejít (např. domluvenou hodinu ve fitku).

 

4) (Skoro) nikdy nejezte sami

 

Tu knížku jsme asi všichni četli, že? Mluví naprostou pravdu. I když mám homeoffice, zvládnu během týdne minimálně tři obědy s přáteli, bývalými kolegy, budoucími kolegy atd. Mám s někým oběd či večeři téměř každý den. Jednak je to skvělé z hlediska networkingu, druhak vám rychle přestanou chybět kolegové a kolektiv obecně. Naučte své přátele dojet k vám na oběd a uvařte něco dobrého. Nic vám nezpříjemní den tak, jako půl hodina vaření a hodinový oběd, za který jste pochváleni. A pokud nemáte s nikým domluvený oběd, neodflákněte se. Udělejte si něco dobrého sami pro sebe!

Efektivní je také domlouvat si program na večer – kina, veřeče, fitka atd., díky tomu také nebudete sedět u PC déle, než je nutné. Mám také jedno oblíbené jídelní pravidlo: Jednou za měsíc pozvat na oběd / večeři / kafe někoho, koho jsem buď dlouho neviděla, nebo nikdy neviděla a chci ho / ji poznat.

 

5) Střídejte aktivity

 

K práci freelancera patří mnoho aktivit, které jsou prostě voser. S prominutím. Faktury, mejlování, smlouvy, plánování…. Když jsem si do svého pracovního života integrovala GTD, zjistila jsem, že mám sice radost z toho, že si odškrátávám daleko rychleji úlohy a zvládám víc práce, ale na druhou stranu mne ani ty endorfiny z odškrtávání dostatečně nemotivovaly. Jednoduše jsem se po dokončení jedné činnosti musela nutit do druhé. Tak jsem si do GTD implementovala ještě jednu radu: Střídej FUN x VOSER activity. Tzn. Jasně si ráno řeknu, na které dnešní činnosti se těším a které opravdu nechci dělat. Začnu tou nechtěnou, ale jakmile ji dodělám (nebo list s takovými činnostmi), “odměním se” FUN aktivitou. Ne jen, že začnete brát polovinu své práce jako odměnu, ale zároveň vás to bude dost bavit. #vyzkousenozavas

 

6) Odmeňujte se

 

Nikdo jiný to za vás neudělá. To je jedna věc, na kterou je dobrý šéf. Teď to musíte dělat vy. Well, lucky me, protože žádný šéf mi ještě nekoupil nové boty! Naučte se mít radost z malých věcí a pochvalte sami sebe. Kupte si něco hezkého, zajděte si na dobrý oběd, večeři, do sauny. Jen tak, protože se vám něco povedlo, protože jste uzavřeli zakázku, dodělali tendr, konečně vystavili faktury… za vše se odměňujte.

 

7) Nedělejte, co nemusíte

 

Tím, že pracujete z domova, v něm vytváře logicky daleko větší nepořádek než kdybyste ráno odešli a večer se vrátili. Jedna z věcí, kterou lidé pracujicí z domova často dělají je, že buď neustále uklízejí, nebo naopak mezi týden starým nádobím a pavučinami sedí u počítače. Tak takhle to nejde. K práci musíte mít příjemné, inspirativní a čisté prostředí.

Spočítejte si, kolik času vám zabere domácí úklid. Mně určitě tak (možná protože mám neustále pelichajícího psaJ) 10 hodin týdně. To je víc než jeden pracovní den! Vím, že jsem daleko efektivnější, pokud strávím těch deset hodin prací pro klienta, než úklidem. Takže pravidlo sedm zní: Na vše, co může udělat někdo jiný, si najměte někoho jiného. Pokud je to pro vás ovšem stále výhodné (tzn. Pokud paní na úklid nebere na hodinu víc než vy).

 

8) Nepracujte celý týden doma

 

Dejte si jeden dva dny vždy voraz a jděte pracovat ven, do kavárny, coworkingového centra, na louku, kamkoliv. Uvidíte, jak vám bude mezi lidmi (nebo jeleny) příjemně, jak si rádi připlatíte za kávu, kterou nemusíte sami dělat, a jak se budete usmívat na lidi, které jste nikdy neviděli. Nebuďte celý týden izolovaní, nedělá to dobrotu.

 

9) Přestaňte si hrát na pracovní týden

 

Spousta mých přátel mi říká: Cože? Neděle? Ty pracuješ? Jsi magor! Cože? V sobotu budeš něco dělat? Ano, budu. Protože jsem si udělala sobotu v pondělí. Nebo měla rozvláčnělé úterý. A rozhodně se nebudu cítit jako otrok své vlastní práce, pokud budu dělat o víkendu. Pracuji, jak se mi chce, jak si tělo řekne, jak přijdou zakázky a jak potřebuji. A nemá to co dělat s pracovním týdnem. Když se na ty dva modely podíváte – kdo z nás dvou je nakonec magor?

 

10) Rozdělte si barevně kalendář

 

Jednoduchá věc, na kterou jsem přišla pár let zpátky v momentě, kdy jsem si uvědomila, že kromě práce nic moc jiného nedělám. Oddělte si v kalendáři jasně několik barev. Já mám například kategorie Práce, Relax, Seberozvoj. Každá má jinou barvu. Po krátkém pohledu do kalendáře (v laptopu) tak vím, jestli je můj týden vyvážený. Minimálně Pjráce a Relax musí být téměř půl na půl. A pozor, není to o čase, je to o tom, co mi dané aktivity dávají.

 

11) Občas to vše komplet porušte

 

Co je to nejkrásnější na freelancingu? To, že to vše můžete porušit a mít z toho takovou tu dětskou upřímnou radost. To dělám velmi často. Jak se říká, je důležité mít zásady, abyste mohli mít radost z jejich porušení. Pokud žádné nemáte, jednoduše zevlíte. Já když spím někdy do jedenácti, tak mám ohromnou radost, že jsem si mohla dovolit porušit své vlastní pravidlo. A tím radši jsem za to, jakou cestu jsem si v životě vybrala.

 

12) Milujte to, co děláte

 

Zlaté pravidlo na závěr. Pokud vás nebude vaše pracovní náplň uspokojovat, můžete si vymyslet sto tisíc pravidel a chytávek a stejně budete frustrovaní a nespokojení. Osobně si myslím, že podnikat na volné noze v něčem, co nemám rád, snad ani nejde. No. Uvidíte. Ale v tom případě budete potřebovat na záchranu daleko víc než barevný kalendář a psa.

 

 

Michelle Losekoot (@Michelle_LSKT)

(Michelle je konzultantkou sociálních médií, bookloverkou nakladatelství Martinus.cz, zkušenou couchsurferkoublogerkou originálních životních příběhů růžové pandy a twitterkou každodenních postřehů, které mě baví sledovat.)

Comments

comments

 

Komentářů: 17 ke článku Jak nezvlčit při homeoffice

 1. Lukáš Pítra napsal:

  Hodně dobře sepsané, až na to vaření to celkem odpovídá i mým vlastním pozorováním, co po prvním roce podnikání na vlastní triko mám.

  Osobně bych přidal jednu radu pro ty opravdu mladé freelancery na prahu kariéry – alespoň jednou si na pár měsíců vyzkoušet práci v pořádné firmě / agentuře. Člověk se naučí spoustu dobrých návyků a pochopí plno věcí, které řeší běžný otrok pracovního procesu.

 2. Hugo Hromas napsal:

  Super. Díky moc. Dobrá motivace. Mám sice trochu trable s tím že moje práce postrádá pravidelnost, intenzita nasazení, délka i fyzická náročnost je proměnlivá, ale jsou to rozhodně dobré tipy.

 3. Jan napsal:

  Obcas je dobre si dat normalni pracovni tyden jako maji ostatni lidi, kteri nejsou freelanceri, protoze pak muzem o vikendu jit nekam na vylet nebo se potkat s prately atd… Hlavne jde o to, ze clovek potrebuje zmenu… Tedy kdyz mel 3 tydny rozbite, v pondeli paril , v sobotu makal 14 hodin…. tak je dobre to na chvili zmenit a treba po 2 tydnech nebo i po jednom znovu ten rad porusit… proste jak se citi…

  Dalsi silenou veci jsou deadliny… Tedy je potreba mit casovou rezervu, protoze vzdy se muze neco stat a plan se nestihne splnit…

  Jinak, z tech bodu nejvic souhlasim s #10 a #12.
  #10… neni mozne makat 16 hod x 7 dni v tydnu… Je potreba kazdy den jit nekam ven, zasportovat, potkat lidi, zapomenout na praci, i v tom pripade, ze ji miluji…

  #12… to je klasika… lidi, kteri delaji veci, ktere je bavi, jsou v zivote 1000x uspesnejsi nez ty, kteri jeste svou vasen nenalezli a praci delaj jen proto, ze musi…

 4. zemze napsal:

  Tydenni pracovni rytmus je hodne dobra vec, to vedel i Izrael.

 5. Andrej napsal:

  Nádhera :)
  Je to tak a tak to funguje. Vďaka za úsmev na tvári :)

 6. dusan napsal:

  robil som tam rok, po čase som to vzdal, lebo mi to šlo na bedňu. som vstal, zapol book a večer vypol a ľahol. zlý prístup, viem. veľa závisí od zamestnávateľa tiež. no najmä od homeoffice-ujúceho, kam to až nechá zájsť.

 7. Lenka napsal:

  Pracuji 20 let na volné noze a doteď se mi nepodařilo dostat do rovnováhy práci a relax. Ale už se tím nestresuju. Lepší je mít práce moc než málo. I když to někdy znamená práci 16 hodin denně.

  Využívat každého dne, kdy práce zrovna není.
  A taky vím, že pod hrozbou krátkého deadlinu udělám až 5x víc práce než když deadline není nebo je za dlouho.
  Svoboda bez šéfů je ale k nezaplacení.
  (I když moje děti mi při radách o studiu na VŠ řekly „Abysme skončily jako ty? Nikdy!“)

 8. Kvasnička Jan napsal:

  Článků na toto téma jsem četl již hodně, ale tento jsem přímo zhltal :) Moc pěkně napsané a je v tom spousta inspirace :) Další blog/magazín v mé RSS, děkuji.

 9. Michal napsal:

  Super članek! Nejvíc se mi líbí že nejsem sám pro koho jsou faktury (bez pardonu) voser… ale zase je FUN když je pak proplatí ;-)

 10. Martin Staník napsal:

  Hezké! Freelancer jsem pouze 3 měsíce, ale někdy mám pocit, že se upracuju. Relax je hodně důležitej, člověk pak stihne daleko více věcí.

 11. Pavel Trojánek napsal:

  Ahoj, moc všem díky za komentáře. Je vidět, že sebedisciplínu a sebeřízení neřeší jenom Michelle :). Pokud byste se na to chtěli společně podívat a posdílet zkušenosti nejen ve virtuálním prostoru, ale i naživo, tak vás rádi uvidíme na akci
  http://www.naucmese.cz/kurz/osobni-produktivita-pro-podnikatele

  Už teď to vypadá na zajímavou účast!

 12. Kvasnička Jan napsal:

  Plánujete i jiná místa než jen Prahu?

  PS: Doporučuji sem přidat plugin Subscribe To Comments, abychom věděli, kdy tady přijde další komentář, děkuji :)

 13. Adam napsal:

  S tím ranním oblíkáním „jako do práce“ je to dobrý nápad. Ostatně i v koncentráku přežili ti, kdo se každý den myli, holili a česali.

 14. Denisa napsal:

  Díky za inspirující text, z velkou částí souzním a dodržuju svá „pravidla“ a to i přesto, že jsem zaměstnaná a vedu lidi :-)

 15. Eliška napsal:

  Velmi inspirativní a pravdivý článek. Osobně jsem na volné noze 3 a půl roku a zažila jsem různá stádia – nadšení, ztráta motivace, setkání s úžasnými lidmi, spousta práce, nepřetržitý pracovní týden, práce 16 hodin denně, 2 měsíce bez práce…..velmi doporučuji zejména nastavit si režim vstávání v určitou dobu – pomáhá to. A pes – ten pomáhá nejvíce :-)

 16. Miloslav Hamsa napsal:

  parádní článek. Díky za tipy. Je na čase překopat si trochu ten život a neflákat to:)

RSS feed komentářů k tomuto článku

Napsat komentář