Jak začít s psaním diplomové práce a jak se k ní motivovat? Kdo nás sleduje na twitteru, tak už ví. Ostatním přinášíme rekapitulaci prvních dvaceti tipů ze seriálu #JakNaDiplomku. S bonusem pro pražské studenty na konci článku.

01: Zvolte si téma, které bude rozvíjet vaše silné stránky a bavilo by vás, i kdyby to nebyla diplomka.

02: Formulujte cíl/smysl vaší diplomky v jedné jednoduché větě. Napište si ji. Vtiskněte si ji do hlavy.

03: Pište práci, jako byste ji adresovali konkrétním osobám. S představou čtenářů vám to půjde lépe a výsledek bude čtivější.

04: Pokud si můžete vybrat vedoucího práce, nechť je to ten, s kým vás bude bavit pracovat a zároveň pro vás bude autoritou.

05: Co nejdříve si sestavte plán. Čím dříve si uvědomíte, že času je málo, tím lépe.

06: Při plánování počítejte s časem na dolaďování detailů, formátování, kontrolování ostatními, tisk a dejte si tam REZERVU.

07: Sepište si 5 důvodů, co vám práce na diplomce přinese.

08: Sepište si dalších 5 důvodů, co vám práce na diplomce přinese.  Je to snadné, nebo to bolí?

09: Hledejte cesty, jak vám diplomka pomůže v dalších projektech nebo oblastech. A naopak. Zabíjejte dvě mouchy jednou ranou.

10: Vytvořte si rámcovou osnovu a postupně stukturu prohlubujte. Např. pomocí myšlenkových map.

11: Jak naplnit cíle práce? Myslete out of the box. Tedy pokud chcete, aby vaše práce byla hodně jiná než všechny ostatní.

12: Při práci s literaturou používejte různé způsoby čtení, přečtěte si o tom v knize o rychločtení.

13: Odkazy do knih: Představte si, že každá str. je rozdělena odshora na 6 částí (A-F). Např. 65B = cca druhá šestina str. 65. Více v knize Jak efektivně studovat a pracovat s informacemi od N. B. Kahn).

14: Sdílejte své plány a závazky s ostatními (rodina, sociální sítě). Hrozba veřejného ztrapňování může být dobrý bič.

15: Naučte se psát všema deseti. Čím dříve, tím lépe (jednou se naučíte a pak z toho už budete jen těžit).

16: Zasekli jste se při psaní? Zkuste psát chvíli s vypnutým monitorem. (via psychologie.cz)

17: Zjistěte, na čem konzultantovi nejvíce záleží. Naplnění cílů, originalita, logická struktura, pravopis, citování, rozsah?

18: Průběžné zálohujte (vícenásobně).

19: Mějte jasno, komu a jak vaše práce ve finále pomůže.

20: Na úvodu a závěru si dejte záležet více, než je zvykem. Úvod = první dojem; závěrečným shrnutím svou práci prodáváte.

Aktuálně (11.3.2012): V únoru jsem pustil do světa nabídku diplomkového coworkingu (= domluvit si psaní diplomky s někým jako schůzku). Díky všem, kdo se mi ozvali, a Alešovi, Zuzce, Robinovi, kteří do toho se mnou šli! Hodně se nám to osvědčilo, pro mě zatím nejlepší způsob, jak si pro psaní vyhradit čas a soustředit se. Kdo by měl chuť se přidat, ozvěte se na ondrej.kubera@effectivity.cz. Buď najdeme společně časový průnik nebo propojím s někým dalším, pokud vás bude víc. Díky!

Zjistěte více

Ondra

Comments

comments